Ako sa starať o topánky? 7 univerzálnych tipov na starostlivosť o obuv
O svoje obľúbené topánky sa oplatí starať, aby vydržali niekoľko sezón. Nájdenie správneho modelu môže často zabrať veľa času, pretože anatómia chodidla je u každého trochu iná. Správna starostlivosť o obuv je základom uznania reklamácie, preto sa oplatí venovať sa tejto problematike hlbšie, aby ste sa vyhli najčastejším chybám. Aj keď sa niektoré riešenia môžu zdať pohodlné, prispievajú k praskaniu a rozlepovaniu módnych tenisiek. Ako sa starať o topánky, aby vám dlho vydržali a naplno využili ich potenciál?

7 tipov, ktoré vám pomôžu pri starostlivosti o topánky
Starostlivosť o obuv by sa mala vykonávať podľa odporúčaní výrobcu, ktoré sú súčasťou krabice od topánok. Tí, ktorí ich nedodržiavajú, preberajú zodpovednosť za ich nápravu. Reklamácie firmy neuznávajú, ak je zrejmé, že vada vznikla nesprávnym konaním zákazníka, napr. Keď sa vám topánky rozpadnú, budete si ich musieť opraviť sami. Na trhu sú dostupné topánky z rôznych materiálov. Prírodná lícová koža vyžaduje inú starostlivosť ako prírodný semiš. Topánky z ekokože sú zasa chránené špeciálnymi prípravkami, látkové tenisky sa čistia úplne iným spôsobom. Nasledujúce tipy na starostlivosť o obuv vám pomôžu systematizovať vaše vedomosti.
1. Nosenie svojich obľúbených topánok striedavo s ostatnými
Ako elegantné dámske topánky, tak aj tenisky či balerínky potrebujú oddych. Odborníci odporúčajú mať na rovnakú sezónu aspoň 2 páry topánok. Napríklad jeden deň sa oplatí vybrať čierne mokasíny a druhý deň béžové. Topánky pri chôdzi podliehajú početným deformáciám, treba im dať čas, aby sa vrátili do pôvodného tvaru, inak sa zmeny stanú trvalými. Ľudia, ktorí neustále používajú jeden pár topánok, sa rýchlejšie opotrebúvajú a v určitom okamihu prestanú poskytovať chodidlu správnu oporu. Striedavou obuvou môžete predĺžiť jej životnosť.
2. Ako sa starať o prírodné semišové topánky?
Topánky vyrobené z prírodného semišu sú považované za mimoriadne pohodlné, pretože sú vyrobené z mäkkého materiálu, ktorý sa prispôsobí nohe. Žiaľ, veľa ľudí sa ich vzdáva v domnienke, že sú veľmi náročné na starostlivosť a údržbu. Ide však o mylné presvedčenie, keďže boli vyvinuté prípravky založené na moderných technológiách, ktoré zabraňujú ich úniku a zničeniu. Semišové topánky vrátane elegantných pánskych by ste mali pred prvým obutím naimpregnovať. V opačnom prípade sa môžu skutočne rýchlo poškodiť. Špeciálny prípravok na ošetrovanie semišu ho urobí vodeodolným a zabráni koži absorbovať vlhkosť. Impregnáciu treba z času na čas opakovať. Nečistoty je možné zo semišovej obuvi odstrániť pomocou mäkkej gumenej kefy. Na tento účel sa neodporúča používať tvrdé štetiny, pretože môžu potiahnuť jemnú štruktúru. Starostlivosť o semišové topánky by nemala zahŕňať použitie krému na topánky. Bude stačiť gumená kefa a vhodný prípravok na semiš.

3. Ako sa starať o topánky vyrobené z prírodnej usne?
Celozrnná koža má inú textúru ako semiš, preto sa o ňu treba starať trochu iným spôsobom. Na tento účel sa používajú špeciálne krémy a krémy na topánky. Odporúča sa, aby boli v rovnakej farbe ako topánky. Ľudia, ktorí sa rozhodli pre originálny odtieň kožených členkových topánok, majú k dispozícii bezfarebné laky. Topánky vyrobené z prírodnej lícovej kože by mali byť tiež impregnované pred prvým odchodom z domu. Na tento účel sa však používa iný prípravok ako na semiš. Stojí za to si to zapamätať, pretože použitie nesprávneho produktu môže prispieť k zničeniu vašich obľúbených čižiem, ihličiek alebo mokasín. Topánky vyrobené z prírodnej usne je najlepšie vyleštiť mäkkou handričkou. Ak máte topánky viditeľne špinavé od blata, oplatí sa ich utrieť mierne navlhčenou handričkou z mikrovlákna. Pri tom neignorujte podrážku, pretože jej stav ovplyvňuje aj vnímanie stylingu.
4. Ako sa starať o topánky vyrobené z umelej usne?
Topánky z ekokože sú čoraz populárnejšie medzi ľuďmi, ktorí chcú znížiť utrpenie zvierat. Niektorí si ich vyberajú aj kvôli atraktívnej cene a vysokej mechanickej pevnosti. Starostlivosť o topánky z umelej usne sa však líši od starostlivosti o topánky z prírodnej kože. V prvom rade je to založené na použití iných prípravkov. Tie treba vyberať individuálne podľa typu materiálu, z ktorého sú čižmy, členkové čižmy, mokasíny alebo ihličkové topánky vyrobené. Spolu s topánkami sa oplatí zakúpiť vhodný prípravok na impregnáciu umelej usne a prípravok na jej čistenie. Tradičná leštenka nebude s týmto typom obuvi fungovať, pretože môže poškodiť použitý materiál.
5. Vieš oprať tenisky a tenisky?
Športová obuv môže byť vyrobená z prírodnej kože, ekologickej kože alebo textilu. Látkové tenisky a tenisky sa často perú v automatickej práčke. Mnohé zariadenia majú dokonca špeciálny režim, ktorý vám umožní odstrániť nečistoty z povrchu vašej obuvi. Vďaka tomu je umývanie športovej obuvi intuitívnym riešením. Žiaľ, môžu sa takto vážne poškodiť. Tenisky a tenisky sú často rozbalené, keď sú mokré. Aj keď sa ukáže, že rozsah poškodenia je menší, stále musíte počítať s tým, že topánky sa môžu zdeformovať a prasknúť. Akékoľvek vzniknuté vady nie sú predmetom reklamácie, pretože boli spôsobené nesprávnou údržbou. Ako sa starať o látkové topánky, aby po nepozornom praní neskončili v koši? Mali by ste sa zásobiť špongiou, miskou s vodou a prostriedkom na umývanie riadu. Na odstránenie nečistôt, ako je blato alebo tráva, použite kuchynskú drôtenku navlhčenú vodou a čistiacim prostriedkom.

6. Ako odstrániť zápach potu z topánok?
Podpazušie, ruky a nohy sú časti tela, ktoré majú najviac potných žliaz. V horúcich dňoch pracujú mimoriadne intenzívne. Kým samotný pot je tekutina bez zápachu, vplyvom bakteriálnej činnosti sa rozkladá, čo je sprevádzané nepríjemným zápachom. To je to, čím sa mnoho párov topánok počas používania namočí. Keďže ani látkové tenisky by sa nemali hádzať do práčky, treba nepríjemnosti riešiť inak. Starostlivosť o obuv je založená na rôznych špecializovaných prípravkoch. V obchodoch dostať kúpiť aj dezodorant na topánky, ktorý sa nastrieka na vnútornú stranu topánky. Vonné látky v ňom obsiahnuté maskujú nepríjemné pachy a majú antibakteriálne vlastnosti.
7. Ako sušiť mokré topánky po daždi?
Správna starostlivosť o obuv zahŕňa vyhýbanie sa vystaveniu vysokým teplotám. Ľudia, ktorým čižmy, členkové čižmy alebo tenisky počas zrážok navlhli, ich musia nechať prirodzene vyschnúť. Tento proces by ste nemali urýchliť siahaním po féne alebo položením topánok k horúcemu radiátoru. Týmto spôsobom môžu byť vážne a nenávratne poškodené.
Aké doplnky k obuvi vám pomôžu pri starostlivosti o vaše topánky?
Vedieť, ako sa starať o topánky, stojí za to zásobiť sa užitočným príslušenstvom. Starostlivosť o semišové topánky si vyžaduje mäkkú gumenú kefu, zatiaľ čo pre topánky vyrobené z prírodnej lícovej usne dobre poslúži kefa s prírodnými štetinami. V závislosti od materiálu, z ktorého sú vaše topánky vyrobené, by ste si mali kúpiť vhodný hydroizolačný a čistiaci prostriedok. Osvedčia sa aj pasty, krémy a gély. Pred ich použitím sa musíte uistiť, že pasujú k vašej obuvi a naučiť sa pravidlá pre aplikáciu konkrétneho prípravku. V Poľsku sa obuv mení sezónne, podľa aktuálneho počasia. Aby sa pri skladovaní v krabici nedeformovali, je dobré do nich vložiť stromčeky na topánky alebo prečítané noviny.