Uložiť do nákupného zoznamu
Vytvorenie nového nákupného zoznamu

Ako zabrániť šmýkaniu topánok? 8 osvedčených riešení

2025-01-14

Možno si myslíte, že šmykľavé topánky sú problémom hlavne na jeseň a v zime, keď sa objavujú prvé mrazy a chodníky pokrýva vrstva ľadu. V skutočnosti môžu ich podrážky stratiť priľnavosť k zemi bez ohľadu na ročné obdobie. Niekedy stačí len trochu dažďa alebo prechádzka po dláždených trhoviskách. Keď sa topánky pošmyknú, je ľahké stratiť rovnováhu a spadnúť, čo môže mať za následok vážne zranenie. Preto stojí za výber stabilných podrážok, ktoré poskytujú dostatočné trenie so zemou. Môžete ich tiež namazať vhodným prípravkom, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam. Zistite, čo robiť, aby sa vám topánky nešmýkali!

</p

Klzké podrážky topánok – prečo môžu stratiť trakciu?


Šmykľavá podrážka v topánkach je veľkým problémom, pretože nám nezabezpečuje stabilitu a bezpečnosť pri pohybe. Vaše obľúbené tenisky, balerínky, členkové čižmy alebo čižmy strácajú priľnavosť, okrem iného, ​​keď sú vyrobené z materiálu, ktorý poskytuje nedostatočné trenie pri kontakte so zemou. Buďte opatrní pri materiáloch, ktoré majú nízku priľnavosť na mokrom a klzkom povrchu, ako je hladká guma a plast. Skontrolujte tiež úroveň opotrebovania podošvy. Bohužiaľ, časom sa behúň opotrebuje a začne sa šmýkať na zemi, po ktorej kráčame.

Dokonca aj topánky, ktoré sa denne nešmýkajú, niekedy kvôli náročným poveternostným podmienkam stratia priľnavosť. Keď prší alebo sneží a chodník je pokrytý vrstvou ľadu, zvyšuje sa riziko pádu. Našťastie niektorí výrobcovia obuvi používajú špeciálne podrážky, ktoré zabraňujú prípadným zraneniam.
Niekedy nie je problémom ani tak šmykľavá podrážka topánky, ako skôr jej nesprávna starostlivosť. Ak pravidelne neodstraňujete nečistoty, ktoré sa hromadia na dezéne, môžete prispieť k zníženiu trakcie.

Pri kúpe nových topánok dbajte na ich kvalitu. Niektoré značky, ktoré sa obávajú o bezpečnosť svojich zákazníkov, zavádzajú špeciálne navrhnuté podrážky, ktoré majú protišmykové vlastnosti.

Aj keď môžeme robiť informované rozhodnutia a vyhnúť sa komplikáciám pri následných nákupoch, často musíme nájsť spôsob, ako nosiť predtým zakúpené šmykľavé topánky. Čo robiť, keď ich chodidlá stratia priľnavosť a vystavia nás zraneniu? Pripravili sme pre vás niekoľko užitočných rád.

Čo si mám obuť, aby sa mi nešmýkali?

Vo vašom šatníku sú teraz krásne a pohodlné topánky, ktoré majú jednu nevýhodu – ľahko strácajú priľnavosť na mokrom a zľadovatenom povrchu. Našťastie sa s nimi nemusíte rozlúčiť a vynaložiť neplánované výdavky na nákup nových topánok. Existujú osvedčené spôsoby, ako zvýšiť trenie podrážky pri kontakte so zemou a zabrániť tak vážnemu zraneniu. Zistite, čo si obuť, aby sa vám nešmýkalo!

  • Horúce lepidlo je produkt, ktorý sa oplatí aplikovať na klzké podrážky topánok. Vyberte niekoľko kritických bodov, ktoré pri kontakte so zemou najľahšie stratia trakciu. Po nanesení počkajte, kým lepidlo zaschne a vytvorí vrstvu, ktorá zvyšuje trenie.
  • Existujú rôzne spôsoby, ako sa vysporiadať s šmykľavými topánkami, ktoré môžu pomôcť odstrániť problém. Na podrážku môžete naniesť tenkú vrstvu vinylového lepidla a potom ju posypať pieskom. Po zaschnutí sa vytvorí drsný, protišmykový povrch.
  • V predajniach obuvi nájdete aj špeciálne protišmykové spreje, ktoré sa aplikujú na podrážky vašich topánok. Ich starostlivo vybrané zložky zvyšujú priľnavosť k podkladu. Sú tiež považované za ľahko použiteľné a efektívne. Používaním profesionálnych produktov máte istotu, že si topánky nepoškodíte.

Ďalšie domáce prostriedky na šmykľavú obuv

Občas narazíme na topánky, ktoré sa nám zdajú ako stvorené. Na nohe vyzerá mimoriadne dobre a poskytuje chodidlu pohodlie a komfort. Má však jeden vážny nedostatok – šmykľavé podrážky. Čo robiť, ak spôsobia, že na mokrom a zľadovatenom povrchu ľahko stratíme rovnováhu? Použite nižšie uvedené tipy. Špeciálne pre vás sme zhromaždili domáce prostriedky na šmykľavú obuv.

  • Siahnite po brúsnom papieri alebo pilníku a pretrite ním podrážky topánok. Týmto jednoduchým spôsobom im dodáte požadovanú drsnosť a zabezpečíte lepšiu priľnavosť k podkladu.
  • Protišmykové pásky si môžete kúpiť v obchodoch pre domácich majstrov a potom ich nalepiť na podrážku topánok, aby ste sa vyhli nepohodliu.
  • Použite použitú gumenú rukavicu. Vystrihnite z neho kúsok a prilepte ho na podrážku topánky. Uvedené riešenie funguje podobne ako profesionálne protišmykové podložky.
  • Topánky s hladkou podrážkou sú najviac náchylné na pošmyknutie. Našťastie to môžete zmeniť nožom alebo iným ostrým nástrojom. Potrebujete ho na jemné poškriabanie povrchu podrážky, čím získate praktické drážky.
  • Ak chcete rýchlo a efektívne obmedziť pošmyknutie, jemne posypte podrážky topánok zemiakovou múkou.

Aj keď sú domáce prostriedky na šmykľavé topánky považované za jednoduché, lacné a účinné, pri ďalšom výbere topánok zvoľte protišmykové podrážky.

Ako si vybrať protišmykové topánky?

Klzké topánky sú dosť problematické, pretože každý krok musíte robiť opatrne, aby ste nestratili rovnováhu. Aj keď môžete zvýšiť trenie o zem pomocou vyššie uvedených tipov, najlepšie je, ak obuv nespôsobuje žiadne komplikácie. Jeho premyslený a starostlivo naplánovaný nákup vám pomôže vyhnúť sa nepríjemnostiam. Nižšie sú uvedené najdôležitejšie otázky, ktoré je potrebné zvážiť pri rozhodovaní. Poradíme vám, ako nájsť topánky, ktoré sa nešmýkajú!

  • Podošva topánky zohráva kľúčovú úlohu, pretože jej funkčné vlastnosti závisia od materiálu, z ktorého je vyrobená. Ak chcete dosiahnuť dobrú priľnavosť k povrchu, vyberte si gumu alebo prírodný kaučuk.
  • Pozoruhodným riešením sa zdá byť hlboký, výrazný dezén, ktorého viacsmerné vzory pomáhajú udržiavať rovnováhu na rôznych povrchoch.
  • Hladká podošva zvyšuje kĺzanie pri pohybe, preto sa jej snažte vyhnúť najmä v jesennej a zimnej obuvi.
  • Ak patríte k ľuďom, ktorí športujú, nezabúdajte, že vaša obuv by mala byť prispôsobená konkrétnemu povrchu. Na trávniku futbalového štadióna bude dobre fungovať iná podrážka ako na tenisovom kurte. Kúpte si obuv určenú na danú fyzickú aktivitu a získate bezpečnosť a pohodlie.
  • Pri výbere jesenných a zimných topánok na každodenné nosenie si všímajte, či majú certifikát SRC alebo SRA, ktorý osvedčuje ich protišmykové vlastnosti.
  • Niekedy nás naša práca núti prísť do kontaktu s mastnými a mokrými povrchmi, čo môže viesť k vážnym zraneniam. Preto sa oplatí vykonávať svoje povinnosti pomocou pracovnej obuvi s protišmykovou podrážkou. Topánky by mali spĺňať platné normy bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.
  • Pružné podrážky, ktoré sú na dotyk lepkavé, majú zvyčajne dobrú priľnavosť.


Každý z nás si aspoň raz v živote kúpil šmykľavé topánky, ktoré sťažovali udržiavanie rovnováhy na mokrom a zľadovatenom povrchu. Problémom sa dá predísť investíciou do topánok s podrážkou s dobrou priľnavosťou. Ak majú vaše členkové čižmy alebo tenisky tendenciu šmýkať sa, skúste zvýšiť trenie pomocou protišmykových vložiek. Osvedčia sa aj domáce prostriedky, ktoré sme opísali v našom článku. Nezabudnite z bezpečnostných dôvodov ignorovať šmykľavé topánky, pretože môžu viesť k vážnym zraneniam.

pixel